20th Golden Dove Award Winners

News & Issues

ABS-CBN news anchor and former vice-president Noli De Castro headed the list of winners at the 20th KBP Golden Dove Awards awarding ceremonies held last night (October 26) at the Star Theatre, Star City Complex, Pasay City. De Castro was awarded the Ka Doroy Broadcaster of the Year Award. TV Patrol, where De Castro is an anchor, also won as the Golden Dove Award for Best TV Newscast for Metro Manila.

Although ABS-CBN-Channel 2 won the award for Best TV station, ABC-TV 5 also went home with major awards this year, among them: Best TV Documentary, Best TV Children’s Program, Best Variety Program, Best TV Magazine Program, Best TV Public Affairs Program Host, Best TV Actor. (See complete list of 20th Golden Dove Winners below).

The KBP (acronym for Kapisanan ng mga Brodkaster ng Pilipinas, translated as Association of Broadcasters of the Philippines) is the industry association of the broadcast media in the country. The winners of the Golden Dove Awards are chosen from its members by independent jurors representing the youth, academe, religious groups, advertising industry, and government.

LIST OF 20TH GOLDEN DOVE AWARD WINNERS:

  1. Posthumous KBP Lifetime Achievement Award – Atty. Eduardo Montilla
  2. Ka Doroy Broadcaster of the Year Award – Noli De Castro, ABS-CBN Broadcasting Corp.
  3. Best Television Station–Metro Manila – Channel 2, ABS-CBN Broadcasting Corp.
  4. Best Television Station–Provincial – CLTV 36, Central Luzon Broadcasting Corp., Pampanga
  5. Best AM Radio Station–Metro Manila – DZMM-AM – ABS-CBN Broadcasting Corp.
  6. Best AM Radio Station – Provincial
  7. DZGB-AM – PBN Broadcasting Network

  8. Best FM Radio Station – Metro Manila
    Monster Radio RX 93.1 – Audiovisual Communicators Inc.
  9. Best FM Radio Station – Provincial
    DWRW-FM – Central Luzon Broadcasting Co. – Pampanga
  10. Best TV Newscast Program–Metro Manila
    TV Patrol – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  11. Best TV Newscast–Provincial – TV Patrol Tacloban – ABS-CBN Broadcasting Corp. Tacloban
  12. Best Public Affairs Program, Radio -Metro Manila – Patrol ng Pilipino, Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  13. Best Public Affairs Program-Provincial
    So to Speak – CLTV 36 Central Luzon Broadcasting Corp. – Pampanga
  14. Best Variety Program
    Talentadong Pinoy – TV5 Associated Broadcasting Corp.
  15. Best Comedy Program
    Banana Split – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  16. Best Drama Program
    Minsan Lang Kita Iibigin – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  17. Best Culture & Arts Program
    Landmarks (Travel & History Show)-Net25 Eagle Broadcasting Corp.
  18. Best Children’s Program
    Batibot – TV5 Associated Broadcasting Corp.
  19. Best Public Service Program
    XXX – Lola Lourdes Abused – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  20. Best Magazine Program
    Ako Mismo – Aksyon TV 41 Nation Broadcasting Corp./Associated Broadcasting Corp.
  21. Best Sports Program
    Sports Unlimited – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  22. Best Specials Program
    Banal – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  23. Best Documentary Program
    Isang Imbestigation sa Pagkatao at Pakikibaka ni Dr. Rizal (Bayani) – TV5 Associated Broadcasting Corp.

BEST PROGRAM – RADIO

  1. Best Newscast – Metro Manila
    Radyo Patrol Balita Alas Dose – DZMM-AM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  2. Best Newscast – Provincial
    Aksyon Balita Numero Uno – DYOK-AM Aksyon Radyo Manila Broadcasting Co.- Iloilo
  3. Best Public Affairs Program – Metro Manila
    Dos Por Dos – DZMM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  4. Best Public Affairs Program – Provincial
    Straight to the Point – DXRZ-AM Radio Mindanao Network – Zamboanga
  5. Best Variety Program
    Tambayan TOP 10 – Tambayan 101.9 DWRR ABS-CBN Broadcasting Corp.
  6. Best Drama Program
    Maalaala Mo Kaya sa DZMM-DZMM-AM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  7. Best Culture and Arts Program
    Art 2 Art with Liza Macuja – DZRH-AM 666 Manila Broadcasting Co.
  8. Best Children’s Program
    Radyo Eskwela – DZEM-AM Christian Era Broadcasting Service Inc.
  9. Best Documentary Program
    Quick Access – DZEM-AM Christian Era Broadcasting Service, Inc.
  10. Best Public Service Program
    Trabaho Panalo – DZMM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp
  11. Best Magazine Program
    Tod-Todo Walang Preno – DZMM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  12. Best Special Program
    Chink Positive – Radyo Singko Nation Broadcasting Corp./Associated Broadcasting Corp.
  13. Best Sports Program
    Sports Talk – DZMM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  14. Best Comedy Program
    The Morning Rush – Monster Radio 93.1 Audiovisual Communicators Inc.
  15. Best Radio Science & Technology Program
    Tinig ng Agrikultura sa Barangay – DZLB-AM UP Los
    Baños

BEST PERSONALITIES – TELEVISION

  1. Best Newscaster
    Ryan Gamboa – DYXL TV 4 ABS-CBN Broadcasting Corp. Bacolod
  2. Best Public Affairs Host
    Luchi Cruz- Valdez – TV5 Associated Broadcasting Corp.
  3. Best Actress for Drama Program
    Lorna Tolentino (Minsan Lang Kita Iibigin)- Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  4. Best Actor for Drama Program
    Roderick Paulate (Star Confession-Shalala Story)-TV5 Associated Broadcasting Corp.
    Coco Martin (Minsan Lang Kita Iibigin) – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  5. Best Public Service Program Host
    Cherly Cosim – Alagang Kapatid TV5 Associated Broadcasting Corp.
  6. Best Magazine Program Host
    Janice De Belen (Celebrity Talk Show) – Net 25 Eagle Broadcasting Corp.

BEST PERSONALITIES – RADIO

  1. Best Newscaster
    Noli De Castro – DZMM-AM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  2. Best Field Reporter
    Lourdes Escaros Paet – DZXL-AM 558/Radio Mindanao Network
  3. Best Public Affairs Program Host
    Vic De Leon Lima – DZMM-AM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  4. Best Public Service Program Host
    Usec Zeny Maglaya – DZMM-AM ABS-CBN Broadcasting Corp.
  5. Best Variety Program Host
    Betty Camaligan-Roxas – DZRB/DZRM – Philippine BroadcastingService/BBS
  6. Best Music Radio Jock
    Martin D. – DWRR 101.9 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  7. Best Magazine Program Host
    Winnie Cordero – DZMM-AM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  8. Best Radio Science & Technology Program Journalist
    Louie Tabing – DZMM-AM ABS-CBN Broadcasting Corp.
  9. Best Television PSA
    Smoking – UNTV37 Progressive Broadcasting Corp.
  10. Best Radio PSA
    Kaya Natin ‘To (Maging Handa sa Baha)-DXMS/Notre Dame Broadcasting
  11. Best Television Station Promotional Material
    Bida Rizal – Channel 2 ABS-CBN Broadcasting Corp.
  12. Best Radio Station Promotional Material
    Pinoy Pride 6: Sound Effects – DZMM 630 ABS-CBN Broadcasting Corp.

Photo Gallery